Skinheads VS. Anarchismus

Vysloví-li se pojem skinhead, tak si spousta lidí představí primitivního rasistu nebo neonacistu. Málokdo ale ví, že skinheads v počátcích svého vzniku rozhodně nebyli rasisti ani fašisti, že první skinheadi nebyli jen bílí a že i dnes existují skinheadi, kteří se staví proti rasismu a fašismu, tedy i proti tzv. NAZI-SKINHEADS. Skinheadská subkultura (hnutí?!) se během své historie rozdělila do několika proudů a odnoží, které jsou často v názorovém protikladu, proto je dnes možné potkat jak skinheada neonacistu, tak skinheada antifašistu. Následující rozhovor sem spáchal se SKINHEADEM ANARCHISTOU a rozhodl sem se ho sem zařadit  z toho důvodu, abych naboural mýty a předsudky vůči skinheads, které převládají u většiny společnosti. Je docela zajímavý paradox, že ti, co jsou bez výjimky odsuzováni pro svoje předsudky vůči druhým (myšleno skinheadi) , se sami stávají oběťmi předsudků založených na nesmyslném tvrzení že každý skinhead = rasista a fašista. Tenhle rozhovor je jasným příkladem toho, že skinhead nemusí být vždy náš nepřítel (tzn.fašista), ale že naopak může být někdo, kdo stojí na stejný straně barikády jako my. Naučme se prosím dělat rozdíly mezi skinheads a "skinheads" a nebuďme stejní omezenci jako rasisti, co házej všechny do jednoho pytle. V době kdy nás nazi-skinheadi terorizují v ulicích se totiž S.H.A.R.P. a anarcho-skinheads můžou ukázat jako dobří spojenci proti neonacistické hrozbě. Nedovolme, aby zbytečné předsudky tříštili naše síly potřebné k boji proti fašismu, rasismu, sexismu a dalším formám útlaku!!                                                   

                                                    Bořivoj Lukynka /TPC/

 

B:Tak na začátek se představ a řekni něco o sobě. Jako věk, škola, zaměstnání, záliby atd.

    Krachy: Ok, jdeme na to, i když tyhle začátky fakt moc nemusím. Jestli toto vyjde, tak mi bude mezi 22-23 lety, jen tak tak jsem vystudoval a udělal maturitu a od té doby se poflakuji po Evropě a nebo zrovna dělám práce, které mě serou od doby, co nastoupím, takže brzy zase skončím. Zajímám se o všechno dění kolem mě - kultura, politika, příroda, internet, cestování, technika, lidi a prostě všechno, co se mě týká a ovlivňuje můj a ostatních život. Jinak jsem úplně normální kluk, co se snaží nezapadnout  do šedé masy reality všedního života okolo nás všech, co se nás snaží rozdrtit.

 

B:Teď by mě zajímalo něco bližšího o subkultuře, ve které  se pohybuješ, tedy o skinheads. Jak si se ke skinheads dostal? Čím pro tebe tahle subkultura/hnutí je? Co pro tebe znamená být skinheadem.

   Krachy: Bylo to někdy ve 13 letech, kdy jsem se dostal ke skinheadskému hnutí díky Orlíkům, jako hodně lidí. Bohužel v tomto kraji, kde je tak moc lidí nezaměstnaných a veliké procento cikánské romské menšiny, je výborné podhoubí pro stupidní předsudky  a rasismus. Člověk je vychováván od útlého věku k rasismu, který je tak zasraně moc vžitý, že to nelze ovlivnit - "Je to cikán, s tím si nehraj!", "On je černej, takže určitě krade" apod. Možná někdo ve velkých městech mě nepochopí, ale tady je to prostě bohužel takhle. Vždy se mi líbilo  husitství a první k čemu jsem se nachomejtnul byla Vlastenecká liga, kteří byli spíš takoví skrytí neofašisti. Zatím co ex-kámoši se dali rovnou k neonacistům, což mě fakt netáhlo. Postupem času, co jsem začal cestovat, poznávat svět a všemožné lidi, jsem díky bohu zjistil, že člověk je člověk - buď je dobrý, nebo špatný. Všechny tyhle rasistický sračky jsem poslal do hajzlu a vůbec to nebylo lehké. Opravdu si vážím lidí, co je dokážou poslat do píče a ještě jít proti nim. Znám jich dost a dneska jsou to ty nejuvědomělejší antifašisti, co mají můj respekt! Tím, že člověk poznává, zbavuje se mnoha předsudků!

Tím začala má cesta v antifašistických  & antirasistických skins hnutí, jenž mě doopravdy nadchla, protože to bylo přesně to, co jsem hledal  - žádný otrok politických stran a zasraných pro-systémových organizací, co zneužívají mladých lidí ke svým špinavým cílům a je jim jedno,  že prolévají svou krev a nejlepší roky svého života tráví ve vězení.

Ze začátku jsem byl totálně znechucen jakoukoliv politikou a nesnažil jsem se to nějak řešit, ale vždy jsem se snažil vnímat své okolí utvářet si svůj názor. Hodně mě ovlivnilo těch pár měsíců ve squatech, kdy jsem vůbec nic neměl a viděl a zažíval vše okolo bez jakékoliv bariéry. Měl jsem jen mnoho opravdových přátel, ať už byli cokoliv a jakýkoliv, co mi vždy pomohli. Nikdy nezapomenu na tu sociální propast  co se najednou objevila!!! Asi nedokážu říct, co to pro mě dnes znamená. Je to už prostě nepopsatelný...

 

B: Jelikož tenhle rozhovor má být o skinheads a anarchismu, tak nám teď pro změnu řekni něco o tvém vztahu k anarchistickému hnutí.

   Krachy: Dřív když jsem se o tohle nezajímal, tak mě to nemohlo ani oslovit, protože jsem nikdy nic nečetl a ani o tom nic nevěděl. Kritizoval jsem něco o čem jsem věděl hovno, jako hodně lidí. Rozdíl je ale v tom, že oni zůstanou hloupý do konce života! Možná to bylo i tím, že se mě přímo plno věcí  netýkalo, a proto jsem o nich nemusel přemýšlet. Člověk začne vidět hodně věcí, když vyleze školu  a začne se stavět na vlastní nohy. A obzvlášť v tomto okrese plným drog, nezaměstnanosti, rasismu, vykořisťování pracující třídy, politických lží a propagandy, továren a zničené přírody!

V Čechách mi to přišlo i dost o módě a o kecání  do éteru. Až v Itálii jsem poznal mnoho anarchistů, život na anarchistických squatech a celkově přístup lidí z antiautoritářských hnutích. To byla jedna z mnoha věcí, jenž mě ovlivnila…

Nejsem žádný přehnaný optimista a snílek, ale přece jen ve skrytu duše věřím, že svět a snad i lidi můžou být lepší. Anarchismus vnímám spíš jako prvek  a součást běžného života v němž se snažím o co nejvíc anarchistických principů. Určitě ne 100%, protože ani anarchismus není 100%, ale je nejblíže myšlence světa bez vykořisťování a útlaku!

 

   B: Je podle tebe mezi skinheads a anarchismem nějaké "přirozené pojítko", nebo si myslíš, že anarchističtí skinheads jsou spíš jen takovej menšinovej jev, či vzácnost?

    Krachy: Já myslím, že rozhodně může být, ale taky být nemusí. Skinheadské hnutí vzniklo v 60. letech ve špinavých dělnických čtvrtích mezi mládeží z pracující třídy a mnoho skins mělo levicové názory  a nacionalistický "skins" v 2. polovině 70. let byli spíš zmrdi  z bohatých rodin, co se nudili, proto se i hnutí rozdělilo a antifašističtí/ levicoví skins začali hrát a působit pod hlavičkou "Rock proti fašismu"  - například Redskins, Angelic upstars, Red London apod. Též mnoho skinheads tvořilo členy A.F.A.  a Red Action, což byli ti největší hrdinové své doby!!!

 

   B:  Vím o tom, že v některých jiných zemích jako např. Itálie, Francie, Španělsko atd. je anarchismus mezi skinheads mnohem rozšířenější, než je tomu u nás. Proč si myslíš, že tomu tak je? Je to náhoda, nebo to má nějaké hlubší příčiny?

   Krachy: To je pravda, ale to je dané spíš historií  anarchistického hnutí v jižní Evropě. Vem si, že anarchismus ve východní Evropě není moc vžitý mezi lidmi z kultur jako Punk, Hip-Hop, HC, SKA, Folk…protože to tady nemá hmatatelnou historii jako v jiných zemích. A hlavně v zemích jako Itálie, Španělsko, Francie je to vžité mezi všemi lidmi,  i když nejsou z žádné (sub)kultury. Zeptej se  asociálního pupkáče z hlaváku  v Praze co je  anarchismus a co ví  a zeptej se na hlaváku v Římě,  či Barceloně… nebo obyčejného  člověka na squat v Praze a pak v Toríně. Všechno tohle je tam vážně víc vžitý a stejně tak mezi skins. Nezapomenu na dívčí hip-hop kapelu na squatě ve Florencii s anarchistickýma textama versus klipy na MTV, kde jsou tlustý černoši ověšený zlatýma řetězama a zpívaj o ulici… A o tom to je!

 

B: Někteří anarchističtí  skinheads používají pro svou politicko - kulturní orientaci označení RASH (Red anarchist skinheads). Co ty? Používáš toto označení nebo ne? Osobně si myslím, že označení RASH je dost zavádějící a možná dost kontraproduktivní. Protože se k němu často hlásí i stoupenci autoritářské levice, což pak může  vypadat jako by existovalo jakési spojenectví mezi Bolševiky  a Anarchisty, přestože je takové spojenectví nesmyslné! Jak se na to díváš ty?? Jaký je tvůj vztah k označení RASH?

   Krachy: Ne, nepoužívám a nemám to ani nějak zapotřebí. Je to dost kontraproduktivní. Můj vztah je celkem kladný k mnoha RASH, protože to jsou  v pohodě lidi a názorově se s nima shodnu v dost věcech, ale přijde mi dost zbytečné přízvisko RASH, protože každý skinhead  by měl mít antifašistické a antirasistické názory a pokud ne, tak není skinhead, ale beznázorový hovno. Pokud má anarchistické či jiné názory, tak je to jeho věc. Nikdo nemá právo  spojovat skinheads s nějakema zasranejma rudejma vrahama. Skinhead je skinhead!!

  

B:  Dost lidí si myslí, že  každý levicově orientovaný skinhead je stoupencem Leninismu, Trockismu, Stalinismu, či jiných autoritářských proudů. Jak by si těmhle lidem vysvětlil, že to tak není??

   Krachy: Rozhodně by neměl myslet! Ono to je dost dané zemí a místem odkud tihle lidi, crew a kapely pocházejí. Na východě jsou lidi přece jen uvědomělejší k zločinům "rudých vrahů", než na západě. Plno lidí na západě se záměrně, či nezáměrně snaží přehlížet zločiny bolševismu, a nebo se snaží si z toho brát jen ty pozitiva. Rozhodně by se ale nemělo nikdy zapomínat! Už někteří mladí lidé dost zapomněli, co se dělo za ostnatými dráty! Každý musí poznat sám, jak to je, nebo není, a nebo si se mnou zajít na 1 řezaný a pokecat! :-)

 

 B: Jaké je tvé osobní hodnocení  anarchistického hnutí v ČR? Pociťuješ stagnaci a úpadek, nebo naopak pozitivní "posun kupředu"?

    Krachy:  Je to dost suchý oproti třeba jižní Evropě, ale zase o to silnější a uvědomělejší, ale stále  ne a ne se dostat mezi lidový masy. Myslím, že lidi jsou unavení a zklamaní po-listopadovou érou, kdy se vše jen podělalo a veškerý sny jsou v hajzlu!!! Lidi už nechtěj nikomu a ničemu věřit a je hrozně těžké si získat jejich důvěru. Rozhodně to, že na demošky chodí pár lidí neznamená, že to stojí za hovno, ale lidi  z autonomních skupin se snaží co nejvíce dělat ve svém bezprostředním okolí. A o tom to je! Začít u sebe a ve svém okolí, aby se mohlo jednou objevit propojené, celosvětové a silné hnutí!!

 

   B: Vyvíjíš v rámci anarchistického hnutí nějaké zajímavé aktivity? Jsi členem nějaké anarchistické organizace, nebo jsi sympatizant některé z A-organizací? Můžeš uvést které a proč zrovna té a ne jiné?

    Krachy:  Už dlouho plánuju atentát na kamaráda Bushe, abych se dostal do učebnic dějepisu a vychcat  se  do huby novému papežovi. Snažím se vyvíjet, co nejvíce aktivit v rámci anarchistického hnutí, ale především antifašismu, jenž je s anarchismem neoddělitelně spjat. Nejsem členem  žádné organizace, ale mé sympatie mají všechny smysluplné organizace, co vyvíjí pozitivní činnost a nezneužívají jen mladých lidí, aby se obohatili. Mé největší sympatie mají A.L.F., A.F.A., Class War  a zcela podporuji mezinárodní asociaci pracujících.

Mě osobně jde hodně o to, abych si všechno prožil, vyzkoušel a poznal na vlastní kůži, když o tom  mluvím! Plno lidí mluví o něčem, co sami neprožili  - neprožívaj a to je dost neupřímné! Poznat život na squatech, na ulici, hlad, cizí země, kapely a lidi, vykořisťování v práci, policejní brutalitu, odvrácenou tvář kapitalismu… A ne jenom plácat do éteru a psát články, které se jich ani netýkaj.

 

B: Můžeš nám říct něco víc o aktivitách ostatních anarchistů a anarchistek pohybujících se ve skinheadské subkultuře?? Něco o kapelách, tiskovinách, distributorech, labelech, organizacích atd.

    Krachy: Uf, je toho tolik po celém světě a snad v každé zemi. Skins posádky jdou vážně všude - Peru, Chile, Kostarika, Čína, Indie, Nepál… Tak bych asi začal u nás. Funguje tady několik zinů jako Permanent revolt z Moravy., Skin-read jenž se staví jako mluvčí rudo-černých skins, ale každej má dost jinej názor na tento zine. Pak v Bratislavě vychází parádně zine Revolta a teď se objevilo první číslo Tutti Frutti, též z Bratislavy. Ostatní Ziny jsou          striktně apolitické a pouze hudebně založené, bez nějaké hlubší myšlenky…

Jediné kapelky, ce se kasají myšlenkou "anarcho Oi!! Jsou Rude Guerilla (vydali myslím Zalba), Dobře mířená (nevím jestli ještě hrajou. Zcela originální jsou Rozpor z Bratislavy, jenž se neprohlašují, že jsou takový nebo makový. Jsou prostě sví s jasným poselstvím, názory a srdcem na pravém místě!! Mají můj respekt! (vydali už 2 alba).

Jinak v jižní a západní Evropě to doopravdy jede a mnoho skins je přímo zapojeno do A.F.A., A.L.F., A.B.C. atd. Účastní se demonstrací, přímých akcí, bydlí ve squatech, propagují antifašismus a  antirasismus na stadionech (např. St. Pauli, Celnic Glasgow, Shalke 04, AC Torino, Livorno, Genova…) Existují přímo A.F.A. skinheads…

Labelu je opravdu moc. Nejznámější jsou Mad Butcher (Německo), KOB Records (Itálie), Fire and Flames (Německo), W.C. Records (Španělsko), 414 Distro (Bratislava)… U nás se dá mnoho levicových Oi! kapel sehnat v Bulldog&Emergency shopu, nebo u Bratislavského Distra 414, kde se dá sehnat super muzika za dobrou cenu.

Rozhodně nejlepší Internetové stránky v Čechách jsou na www.molotov.antifa.net a vše, co si jen člověk dokáže přát najdete přes Google, či Yahoo.

Též to taky není jen práce kluků, ale aktivně je zapojeno i dost skingirls. Což mezi nazi-bastardama opravdu není. Mezi nimi mají úplně jinou funkci, jak je známo :

V jižní Evropě jsou např. dost často skins demonstrace proti fašismu a rasismu, což u nás bohužel nebylo a asi ani nebude.

 

   B: Nedělá ti někdy problémy hlásit se svým anarchistickým myšlením ke skinheads, když víš, že velká část těch, co si říkají skinheads propagují fašismus, rasismus nebo dokonce národní socialismus a další část tvrdí, že jsou apolitičtí, což pro ně často bývá jen jiné označení toho být apatický a lhostejný??

   Krachy: Protože to jsou košťata a przniči dětí, bez minulosti a skins hnutí, jen všechno ukradli!!! Též je dost problému se všema těma zkurvenýma sráčema, co chtěj být zticha a ještě líp se bratříčkovat  s náckama, aby neměli problémy a čekaj, až to za ně vyřeší někdo jinej. Důležitý je mít ty nejdražší hadry a komplet diskografii od Operace Artaban.                     V některých městech, jako Teplice, nebo Litoměřice to došlo až tak daleko, že tyhle "apolitický Skins/Punx" jsou přímo s neonacisty a chovají se jako náckové. Hlavně v Teplicích je 99% s nášivkou Oi! minimálně za dobře s náckama. Nejlíp jdou vidět všechny tyhle rozdíly na antifestě, kde se to mezi sebou nehorázně řeže…

Už to, že jsi skinhead, je "velký problém" pro okolí. Vůbec díky zasraným médiím, co šíří jen lži a nesmysly, co baví hloupé lidi číst, aniž by uvažovali o pravdě. Žádnej nazi skinhead neexistoval! Média si vytvořili v 2. polovině 70. let senzaci z pár loutek Národní Fronty a britského Národního Hnutí, co  nosilo bombery a byli dohola z praktických důvodů. Plno nasraných mladých lidí se toho chytlo a média měly své jisté! Opravdový skins naštěstí nevymizeli, i když jich hodně bylo znechuceno pravicovou  špínou, co se začala rozrůstat, jak plíseň. Naneštěstí v dnešní době tahle hnědá chátra zvolila spíš diskofilní image, či to jsou vlasatí metláci. To je zase pak, ale problém, že na ulici dostávaj do huby ti nesprávní, pokud nemají viditelné nášivky (bohužel často i s nimi).

 

B: Ještě bych se teda vrátil k těm apolitickým skins. Osobně si myslím, že spousta těch novodobých skins si tu apolitičnost vysvětluje dost jinak, než ta první vlna skinheads, která si podle mě pod tím pojmem představovala to že odmítá podporu jakýchkoliv politických stran a vůdců  a ne to, že odmítá jakýkoliv politické postoje! Apolitičnost, tak jak jí prezentuje spousta dnešních skins je podle mě nesmysl, protože už jenom to, že řeknu, že jsem antifašista, nebo to, že odmítám podporu politických stran je politickém postoj. Jak se na to díváš ty? Co podle tebe znamená být apolitický skinhead?

  Krachy: Díky týhle omezenosti a lhostejnosti se  v posledních letech náckové začali schovávat za nálepku  apolitický, což jim zaručuje beztrestnost, než kdyby nosili hákáče apod. Kapely jako Jinx&Ultima Thule ze Švédskajsou jasným  příkladem. Když na ně hajlovali davy a měli z toho prachy, tak jim to nevadilo a teď už tohle není "in", takže ruce od toho. Žádnej respekt pro zkrvený nácky!!! Tohle vše se přeneslo i k nám a tak starý fašouni začínají být apolitický a zakládají si  apolitický kapely (Randal Gruppe, Beowulf…), aby se mohli dostat mezi mladé lidi a na nich si ukájet svou zvrácenou psychiku!

Politika je bohužel úplně všude, chtě nechtě. Samozřejmě zmrdíci z bohatých rodin nemají důvod na timhle přemejšlet! Je mi líto všech ex-kámošů, co se z nich stali apatický zmrdi a kretonu, ale já jedu dál svou cestu. Mě zbyl respekt jen pro lidi, co doopravdy něco dělaj a o něco se zasloužili!

Já osobně si opravdu velmi vážím lidí z kapel jako jsou Stage Bottles, Los Fastidios, Klasse kriminále, The Blaggers I.T.A., Deroler Nabat, The Oppressed, Non Servium a mnoha dalších za jejich výbornou práci v boji proti fašismu a očištění skinheadského hnutí od pravicové špíny. Jsou to hrdinové, kteří se jako jedni z mála ve své době dokázali postavit proti všem těm sráčům ve vlastních řadách a mluvit nahlas! Hodně šmejdů na tyhle kapely nadává, ale jen protože jim závidí jejich odvahu - oni sami jsou jen sráčové bez hrdosti, cti a upřímnosti!

   Pár příkladů: po AFA demonstraci v Německu jsme šli ulicí asi 30 lidí a mezi námaha pár onášifkovaných "Oi!Skins". Na druhé straně ulice šla banda neonacistů, která se zvětšovala a ve chvíli, kdy šlo do tuhého,  tito "Oi!skins" šli k neonacistům a společně s nimi nás chtěli napadnout v parku na konci ulice.   Na tohle NIKDY nezapomenu!!!

  Známý, který byl na koncertě Deadline v Londýně nevěřil svým očím - mezi apolitickými Skins&Punks  bylo několik desítek neonacistů, kteří vesele hajlovali pod podiem a mlátili punkery hlava nehlava!!! Nikomu včetně Deadline to nepřišlo nenormální!!! Asi nejsem normální já! :-)

   V mém okolí funguje apolitická kapela Katastrofa, kterou zajímá jen Rock'n'roll! Punkx je podle jejich názoru jen o hudbě a samozřejmě hadrech, s texty a politikou nemá nic společného! Takže členy uvidíte, jak s nácky na pivu, tak na kapelách opěvující        komunistické režimy v latinské Americe! : Naváží se do dvaceti kilových vlasatých týpků (tzv. Hipíků), protože ty se přece bránit nebudou a opravdovým nepřátelům koušou zaschlé kaštany…! Tak na tohle se nedá říct nic jiného než - PUNK IS DEAD!

    Pro mě osobně je mnohem upřímnější punk ilegální tekno párty na louce, squatu, zablokované dálnici, parkovišti před zasranym supermarketem apod. Tohle je nová vlna punku, která je milionkrát větší než všechny ty nic neříkající pseudopunk kapely! Jasný, každém má svojí formu protestu  a respekt všem, co na protest nezapomínaj!!!

 

   B: Je podle tebe nějaký zásadní rozdíl mezi S.H.A.R.P. a R.A.S.H.? Mohl by si to nějak vysvětlit?

   Krachy: To je těžké. Někdo je obojí a někdo je jen S.H.A.R.P. Respekt všem SHARP/RASH, co umřeli v boji s fašisty, nebo dodnes hnijí ve vězeních. Jsou a byli to opravdoví hrdinové, když tohle všechno dokázali rozjet!!

 

B: Můžeš nám doporučit nějakou dobrou  skinheadskou muziku a nějakou zajímavou četbu od tvých oblíbených anarchistických teoretiků?

    Krachy: To byste, ale měli zine jen o kapelách : např. The Oppressed, Blagers I.T.A., Red London, Youngang, Los Fastidios, Klasse Kriminale, Deroler, S-Contro, Non Servium, Laurel Aitken, Madness, Krach, Rozpor, K Obrazu Svímu, Analogs, Scrapy a milion dalších. Taky si rád poslechnu Hip-Hop CZ/SK a zajdu si na Drum'n'Bass párty.

   No já mám nejradši Orwella - 1984, Hold Katalánsku + mrtě jiné tvorby.

 

B: Ode mě je to vše, takže poslední slovo patří tobě. Můžeš vyjádřit cokoliv, co máš na srdci…

   Krachy: Dík za prostor a všem z celého světa za podporu a solidaritu! Bojujte, ale nezapomínejte  na zábavu. Slova kazí atmosféru, takže se spíš čiňte, každý jak nejlíp umíte! Děkuju a zdravím hlavně všechny opravdové přátele, co za mnou stojí  a já  za nima, ať už jsou odkudkoliv!!!